Czego unikać w diecie psa i kota - Biedronka.pl
Zmień lokalizację

Wybierz swoje miasto

Podaj swoją lokalizację, aby zobaczyć aktualną ofertę

zamknij

Twoja obecna lokalizacja:

Twoje poprzednie lokalizacje

Czego unikać w diecie psa i kota

Czego unikać w diecie psa i kota

Lista produktów i surowców spożywczych, które nie powinny się znaleźć w misce psa czy kota nie jest długa. Należą do niej przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone, konserwowane, peklowane itp. Wśród surowców niewskazane są: czekolada oraz produkty zawierające kakao, cebula, czosnek, twarde orzechy. Unikając wspomnianych surowców i metod obróbki termicznej w bardzo łatwy sposób pozbawimy zwierzęta ryzyka, które wiąże się z ich spożyciem.

Prawidłowe nawyki żywieniowe dotyczące zasad żywienia człowieka mają takie samo zastosowanie w żywieniu psa czy kota. Żywność wyskooczyszczona czy zabezpieczona poprzez dodatek substancji chemicznych w takim samym bądź w dużo większym stopniu jest niewskazana dla psa czy kota – mały pies spożywając parówkę zawierającą peklowane mięso w większym stopniu jest narażony niż dorosły człowiek. Jednocześnie zdać sobie trzeba sprawę z tego iż równie dużym ryzykiem jest stosowanie surowców dopuszczonych w żywieniu psa czy kota ale w ilościach znacznie przekraczających dobowe zapotrzebowanie.

Czego unikać w diecie psa i kota Długotrwałe podawanie produktów wysokoenergetycznych, bogatotłuszczowych przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Należy także zaznaczyć, że jeżeli pies lub kot karmione są karmą pełnoporcjową to podawanie suplementów diety nie jest wskazane. Mogą one doprowadzić do kumulacji szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie zwierząt.

Dr inż. Jacek Wilczak
Zakład Dietetyki. Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej
SGGW w Warszawie