Jak wybrać i czym się kierować przy wyborze sposobu żywienia kota. - Active Pet - Biedronka.pl
Zmień lokalizację

Wybierz swoje miasto

Podaj swoją lokalizację, aby zobaczyć aktualną ofertę

zamknij

Twoja obecna lokalizacja:

Twoje poprzednie lokalizacje

wilczek

Jak wybrać i czym się kierować przy wyborze sposobu żywienia kota.

Podobnie jak w przypadku żywienia psa, właściciele kotów mają do dyspozycji karmy komercyjne suche i mokre, zarówno pełnoporcjowe jak i uzupełniające oraz mogą zdecydować się na samodzielne przygotowanie diety metodą domową. Należy jednak pamiętać, że wymagania żywieniowe kota różnią się od wymagać żywieniowych psa. Odnoszą się one zarówno do konieczności zapewnienia odpowiedniej ilości tauryny jak i specyficznych kwasów tłuszczowych (głównie kwasu arachidonowego) – kot w przeciwieństwie do psa nie jest w stanie ich wyprodukować w swoich tkankach. Jest to cenna uwaga gdyż długotrwałe wykorzystywanie karmy dla psów w żywieniu kotów jest dla nich niebezpieczne: wszystkie karmy dla kotów są wzbogacane w syntetyczną taurynę podczas gdy karmy dla psów nie. Z kolei zwiększona zawartość kwasu arachidonowego w gotowej karmie jest możliwa do osiągnięcia tylko dzięki wykorzystaniu w jej produkcji surowców pochodzenia mięsnego wysokiej jakości. Właściciele kotów mają więc większy problem w doborze karmy dla swojego podopiecznego.

wilczek

Ponieważ kot jest zwierzęciem typowo mięsożernym karmy suche dedykowane dla nich produkowane powinny być głównie z surowców pochodzenia zwierzęcego, obecność zbóż i ich przetworów powinna być zredukowana do minimum wynikającego tylko z powodów czysto technologicznych. Czy tak zawsze jest? Niestety nie każda karma sucha dla kota spełnia ten wymóg i nie jest to tylko wynikiem stosowanej technologii. Decydując się na karmę suchą zaleca się dokładne czytanie etykiety i sprawdzenie jaką część w składzie surowcowym stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego. Problem karmy suchej dla kotów nie dotyczy karmy mokrej, która w 100% może być produkowana wyłącznie z surowców pochodzenia mięsnego. Dodatkowo możliwość pakowania w małe opakowania jednostkowe zmniejsza ryzyko zakażeń mikrobiologicznych. Wśród wielu właścicieli ta forma karmienia kota jest bardzo popularna. Wymogiem wcześniej już zasygnalizowanym jest konieczność wzbogacenia karmy w taurynę.

W przypadku karm komercyjnych częstym zabiegiem stosowanym przez Producentów jest dodawanie różnych kompozycji substancji zapachowo-smakowych, których działanie ma poprawić odczucia sensoryczne konsumentów czyli kotów. Substancje te są częściej dodawane w czasie produkcji karm suchych. Karma mokra dla kota, ponieważ zawiera głównie mięso i produkty pochodzenia mięsnego nie wymaga dodawania takich substancji a akceptacja sensoryczna takiego produktu sama w sobie może być wyznacznikiem jakości surowców wykorzystanych w jego produkcji. Zaznaczyć należy, że o ile karmę dla psa można dopracować pod względem akceptacji sensorycznej tak w przypadku karm dla kotów tylko takie w których jakość sensoryczna wynika z wysokiej jakości surowców są akceptowane przez samych zainteresowanych.

wilczek

Wyzwaniem dla właścicieli kotów może być przygotowanie diety metodą domową. Skład diety musi być oparty na surowcach pochodzenia mięsnego bardzo wysokiej jakości, które dostarczają zarówno wszystkich aminokwasów jak i kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu arachidonowego.

Niezależnie od wyboru modelu żywienia, ilość karmy/diety za każdym razem musi być dostoswana do potrzeb żywieniowych danego kota. Potrzeby te są zależne od masy ciała, płci, stanu fizjologicznego czy temperatury otoczenia w którym przebywa zwierzę. Należy także zaznaczyć, że kot jako zwierzę mięsożerne powinien w swojej diecie mieć zapewnione głownie produkty pochodzenia zwierzęcego a stosowanie w jego żywieniu jakiejkolwiek karmy przeznaczonej dla psa może wywołać niedobory chociażby tauryny.

Dr inż. Jacek Wilczak
Zakład Dietetyki. Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej
SGGW w Warszawie